Łeba – przewodnik po Wybrzeżu Słowińskim dla rodzin z dziećmi
Nadmorskie kurorty co roku są oblegane przez turystów, nie tylko w okresie wakacyjnym, ale także w okolicach majówki czy jeszcze w czerwcu, przed oficjalnym zakończeniem roku szkolnego. Jednak nie każdy może poszczycić się tak szeroką bazą noclegową dla rodziców z dziećmi oraz tyloma atrakcjami będącymi na wyciągnięcie ręki. Przedstawiamy przewodnik po Łebie i okolicach, z którego z pewnością skorzystają rodziny z dziećmi.
Wybór właściwego miejsca noclegowego
Zanim zaczniesz analizować, co można zobaczyć w Łebie i gdzie pójść z dzieciakami, pamiętaj, by zadbać o nocleg. Możliwości jest wiele, między innymi hotele nad morzem czy domki letniskowe w atrakcyjnej okolicy. Niewątpliwie trzeba wiedzieć, które miejsca są najbardziej wygodne dla rodzin z dziećmi, a które lepiej unikać.
Oczywiście jest wiele hoteli z dodatkowymi atrakcjami, jednak tam często trzeba walczyć o dobre traktowanie małych, a przy tym cały czas martwić się o wyposażenie hotelu. Zdecydowanie łatwiejszym rozwiązaniem jest zadbanie o wszystko samemu, wynajmując apartamenty letniskowe – nowoczesne, dobrze wyposażone oraz wygodne dla każdego; i dla rodziców, i dla dzieci w każdym wieku.
Lokalne atrakcje Łeby – morska woda, jezioro i aleja Prezydentów RP
Przede wszystkim Łeba to morze. Tutaj są plaże rokrocznie oznaczane tzw. Błękitną Flagą przyznawaną najczystszym tego typu miejscom w Polsce. Plaże Łeby słyną z szerokości, drobniutkiego piasku, co ma związek z leżącymi niedaleko ruchomymi wydmami, oraz z zimnej, morskiej wody! Tego w Bałtyku nigdy nie mogło zabraknąć. Jednak kto ma ochotę na kąpiel, może wybrać drugą stronę Słowińskiego Parku Narodowego i wybrać się nad trzecie co do wielkości jezioro w Polsce – Łebsko. To przepiękny akwen z czystą i ciepłą wodą, także dla małych i nieco starszych dzieci.
Kolejne miejsce warte odwiedzenia z dziećmi to Dom Do Góry Nogami. Specjalna atrakcja, w której chodzenie może sprawić nie lada trudność. A zobaczyć lodówkę przyczepioną do sufitu czy kredens zwisający nam nad głową to przeżycie dla małych i fajna pamiątka dla starszych. To jednak niejedyne miejsce, w którym w Łebie coś stoi na głowie. Ale na pewno nie są to Łeba domki, które wybierzesz m.in. na Bursztynowej 13.
Podobnie zresztą jak wizyta na alei Prezydentów RP, gdzie można zobaczyć odciśnięte dłonie wszystkich osób sprawujących ten urząd w Polsce po 1989 roku. Zaczęło się od ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, a później znajdzie się odlew dłoni z brązu Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego i ostatnio Andrzeja Dudy. Centrum to także miejsce na gofry i dobre lody, bez których żaden wyjazd na domki w Łebie nie może się obejść.
Słowiński Park Narodowy i jego unikatowe atrakcje
W większości przypadków mówisz Łeba, myślisz wydmy. Znajdź domki Łeba, by mieć do nich blisko. Ten unikatowy zespół wydm ruchomych położony jest nieco na zachód od centrum Łeby. To tutaj, w miejscowości Rąbka, znajduje się wstęp na teren Słowińskiego Parku Narodowego zakończonego Wydmą Łącką, poruszającą się z prędkością 3-10 metrów na rok w stronę miasta. Aby do niej dotrzeć, możecie wynająć kolorową ciuchcię lub przejść się kilkukilometrową ścieżką krajoznawczą. Można także wypożyczyć rowery. Po jeziorze, które znajduje się po drugiej stronie mierzei, pływa rejsowy stateczek, który podpływa w okolicę 2 km od słynnych wydm.
Właśnie tam, gdzie zorganizowano przystań, jest także inna atrakcja SPN. To Muzeum Wyrzutnia Rakiet”, które można zwiedzić w przerwie na zwiedzanie przepięknych terenów parku. Oprócz tego nieopodal znajduje się także punkt widokowy, z którego doskonale można obserwować unikatowe, kilkusethektarowe tereny wędrujących wydm.
Na koniec zwiedzania Słowińskiego Parku Narodowego, już po wdrapaniu się na wysoką Wydmę Łącką, można pomyśleć o spacerze przez Wydmy Czołpińskie do latarni Czołpino. To budowla z XIX wieku, która ma ponad 25 metrów wysokości i zbudowana została z czerwonej cegły. Dziś pełni już funkcję typowo turystyczną i będzie ciekawą atrakcją dla każdego dziecka i rodzica. Po takim zwiedzaniu na pewno z przyjemnością odpoczniesz w domkach w Łebie, więc ich wybór jest naprawdę ważny.
Muzealna wycieczka po Łebie i okolicach
Ile turystów, tyle muzeów, a niemalże wszystkie w zasięgu Twoich apartamentów letniskowych – oferta w Łebie jest naprawdę bardzo szeroka. Możecie co drugi dzień odwiedzić inne, by zaciekawić dzieci, ale ich nie zamęczyć. Warto obejść jedno z nowszych na mapie miasta – Muzeum Figur Woskowych. Postacie z bajek, filmów, gier i historii w jednym pomieszczeniu, w realnych wielkościach. Świetna zabawa i podróż do świata marzeń.
Wyjątkowym muzeum jest także Muzeum Bursztynu, które zostało założone w 2017 roku. Składa się ono z czterech sal – Las Bursztynowy, Epoka Lodowcowa, Inkluzja, Bursztynowa Komnata – w których mali i duzi dowiadują się o sposobie powstawania tego pięknego kamienia, a także oglądają jego zasoby i przepiękne eksponaty wykonane z polskiego bursztynu.
Podobnie inspirujące jest Muzeum Motyli. Zaciekawi zwłaszcza młodsze dzieci, które będą zachwycone tym, że można przyjrzeć się motylkom z bliska. Jest to w zasadzie prywatna kolekcja, która powstawała od 1937 roku. Dziś to niezliczona ilość nie tylko samych owadów, ale także produktów z nimi związanych. Przepiękne dzieła natury zauroczą każdego malucha.
Na koniec wycieczek po muzeach, choć to wciąż nie wszystkie w tym mieście, warto zajrzeć do Illuzeum. To interaktywna wystawa, która pokazuje najprzeróżniejsze iluzje, w których łatwo się zauroczyć, i łatwo się pogubić. Tego rodzaju muzeum to unikatowe miejsce na mapie Polski. Warto i je mieć w swoim planie, gdy wyruszasz z domków w Łebie na zwiedzanie miasta z dzieciakami.
Parki, które pokochały dzieci
Choć w całej Łebie i nie tylko, niezależnie od tego, gdzie znajdziesz swoje domki letniskowe, jest kilka parków rozrywki, trzy są najchętniej odwiedzane i polecane przez rodziny z dziećmi:
- SeaPark – to miejsce znajdujące się w Sarbsku, na wschód od Łeby. Składa się z różnych stref zabaw i edukacji, między innymi jest to największe (większe nawet od helskiego) fokarium w Polsce. Można także zobaczyć prehistoryczne oceanarium, przejść się parkiem z makietami zwierząt i potworów morskich czy odwiedzić park miniatur latarni morskich polskiego wybrzeża i sprawdzić, które odwiedziło się już z dzieciakami. Oprócz tego SeaPark to także rekonstrukcja zatopionego galeonu szwedzkiego z czasów Bitwy pod Oliwą, który udostępniony jest zwiedzającym… do góry nogami. Czy odnajdziesz się w niezwykłym wnętrzu?
- Park Dinozaurów Łeba Park – wiele rodzin wybiera swój nocleg, na przykład domki w Łebie, właśnie ze względu na bliskość z tym miejscem. To niezwykły park, w którym dinozaury są prezentowane w swoich naturalnych rozmiarach. Dlatego jest to największy tego typu park na polskim wybrzeżu. Ale to nie tylko dinozaury, ale też pojazdy Flinstonów, wioska indiańska, zamek strachu, bajlandia czy jedna z nowszych atrakcji, a więc zjeżdżalnia pontonowa Boomerang. Śmiechu i radości małych i dużych jest tu co nie miara. To park dla każdego.
- Innym miejscem, w które warto zabrać nieco starsze dzieci, jest Power Park Łeba. To tor gokartowy połączony z parkiem linowym i torem do quadów. Dzieciaki mogą bawić się tu wiele godzin, pokonując kolejne zakręty i bawiąc się na zręcznościowym torze linowym, tzw. małpim gaju. Przygoda z motoryzacją może zacząć się właśnie tu.
Rozrywka dla dużych i małych – zawsze Łeba
To oczywiście nie wszystkie atrakcje tego miejsca, bowiem w Łebie jest jeszcze Discovery Park Łebskie Klocki czy Labirynt Łeba. Każde miejsce polecane jest dla rodzin z dziećmi, które w tym nadmorskim kurorcie wybiorą wygodne apartamenty letniskowe i spędzą ze swoimi pociechami doskonały czas na kąpieli, wylegiwaniu się na plaży, ale także na zwiedzaniu Słowińskiego Parku Narodowego czy odkrywaniu wyjątkowych miejsc i nauce przez zabawę. Jedno jest pewne – wakacje w Łebie zapamięta każde dziecko i to na długi czas! Zapraszamy do Łeby – miasta wielu żywiołów.